Partner serwisu
21 listopada 2022

Tylko słonia brak..., czyli co wrzucamy do toalet

Kategoria: Aktualności

Kawałki kurczaka, plastiku, ziemniaki, kable, ubrania, igły, podpaski, fusy z kawy i herbaty. Zestawienie brzmi niekonwencjonalnie, ale to codzienność pracowników oczyszczalni ścieków w Katowicach. W związku ze Światowym Dniem Toalet Katowickie Wodociągi przygotowują tygodniową kampanię na Facebooku o tym, co wrzucamy do muszli i dlaczego nie powinniśmy tego robić.

Tylko słonia brak..., czyli co wrzucamy do toalet

Rocznie do kanalizacji trafia 450 ton śmieci. Katowicka sieć kanalizacyjna liczy 800 km - w linii prostej to odległość od Katowic do Splitu w Chorwacji. Z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Toalet warto przypomnieć, że toaleta to nie śmietnik. Kampania w mediach społecznościowych potrwa od 19 do 25 listopada.

Kampanię adresujemy nie tylko do dzieci. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Lądujące w sedesie resztki jedzenia i leki są pożywieniem dla szczurów i bakterii. Światowy Dzień Toalet to okazja do przypomnienia jaki wpływ na środowisko ma każdy z nas – mówi  Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

W ciągu doby do miejskiej kanalizacji trafia 35 mln litrów ścieków odprowadzanych do czterech oczyszczalni „Gigablok”, „Panewniki”, „Podlesie” i „Dąbrówka Mała”. To tyle, ile mieści się w dziesięciu basenach olimpijskich. Pracownicy Katowickich Wodociągów rocznie dostają siedemset zgłoszeń o awariach. Codziennie kontrolują i czyszczą kanały używając samochodów ciśnieniowo-ssących i kamer monitorujących przewody kanalizacyjne.

Podczas warsztatów z maluchami zapytałam czego nie wrzucać do toalet. I usłyszałam, że… słonia. Oczywiście uznałam odpowiedź. Ale na tym lista się nie kończy – komentuje Jolanta Wszędyrówny z Katowickich Wodociągów.

Co ląduje w sedesie, choć nie powinno? Oto krótki spis.

  • Resztki jedzenia. Zachęcają gryzonie do poczęstunku. Do naszych toalet mogą dostać się niechciani goście. Tłuszcze. Tężeją w niskiej temperaturze niczym cholesterol w żyłach. Osadzone na ściankach, zwężają średnicę rur. Nie rozpuszczają się w wodzie, więc trudno je usunąć.
  • Włosy i nici dentystyczne. Splątane, gęste kłębki to przepis na zator w rurach. Co więcej, nici nie są biodegradowalne.
  • Leki. Szkodzą wodom gruntowym, budują odporność bakterii.
  • Koci żwirek. Gromadzi się w rurach ograniczając przepustowość.
  • Ubrania. Osadzają się na kratach utrudniając przepływ.
  • Środki higieny – chusteczki nawilżane, podpaski, pieluchy, tampony. Łączą się w mocne sploty i tworzą zatory.
  • Niedopałki papierosów. W filtrach jest plastik, który nie rozpuszcza się w wodzie.
  • Patyczki higieniczne. Przechodzą przez kraty i są trudne do usunięcia ze ścieków.
  • Wielu problemów z zatkanymi rurami można uniknąć dzięki ekologicznym inicjatywom. Kampania Katowickich Wodociągów to odpowiedź na potrzeby środowiska i społeczeństwa. Podobnie w przypadku szeroko zakrojonej kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zainicjowanej
  • w marcu 2021 r. przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego i realizowanej przez członków Stowarzyszenia, w tym Katowickie Wodociągi.
źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Darek
2022-11-24
Koci żwirek można wrzucać, ale tylko kukurydziany lub pellet, ewentualnie silikon choć on nie jest biodegradowalny.
Bentonitu nie zalecam, skutecznie zatyka już nawet ubikację :)
A tak w ogóle to kochajcie koty :)
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ