110 lat gospodarki wodno-ściekowej we Wrześni
Nowoczesna czyszczalnia ścieków
Przełomowym momentem dla gospodarki ściekowej we Wrześni był rok 1993, kiedy to Rada Miejska we Wrześni podjęła decyzję o budowie nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Ważną datą dla PWiK we Wrześni jest dzień 17 listopada 1994 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny pod jej budowę.
Obiekt powstawał w latach 1994-1996. Zastosowane wówczas najnowsze technologie oczyszczania, czyli 3-fazowy układ reaktora biologicznego z komorą pre-denitryfikacji, pozwalają (pomimo przeciążenia dopływającym ładunkiem zanieczyszczeń, w stosunku do projektu), do dziś uzyskiwać odpowiedni stopień redukcji substancji oraz dotrzymywać wymogów pozwolenia wodno-prawnego.
W trakcie eksploatacji oczyszczalni ścieków wprowadzano udoskonalenia, takie jak: odzysk ścieków oczyszczonych (wody technologiczne) do płukania urządzeń, zmodernizowano część obiektu odpowiedzialną za mechaniczne oczyszczanie przy pomocy sitopiaskowników. Wymieniono także park maszynowy, wspomagający pracę załogi w codziennych czynnościach (ładowarka teleskopowa do osadów ściekowych oraz samochód z zabudowaną suwnicą do wyciągania pomp). Wybudowano również wagę najazdową o nośności do 60 ton. Dzięki dokładnemu pomiarowi, każda wywożona partia ustabilizowanych osadów ściekowych, przeznaczona do rolniczego zagospodarowania metodą R10, podlega weryfikacji względem wyliczonych dawek oraz przekłada się na znaczne oszczędności w stosunku do wcześniej szacowanych ilości. Odczyty z wagi pozwalają również na prawidłową ewidencję odpadów poprzez system BDO dla przedsiębiorstwa, jak i firmom okolicznym, którym udostępnia się możliwość wykonywania pomiarów.
Przede wszystkim jednak, mając na uwadze rosnące koszty energii oraz dobro środowiska naturalnego, zakupiono efektywne i energooszczędne urządzenia do napowietrzania reaktorów biologicznych, dmuchawy z silnikiem wyposażonym w aktywne łożyska magnetyczne oraz z dwupunktowym systemem kontroli optymalizującym efektywność energetyczną urządzeń.
W celu poprawy stanu technicznego głównego kanału transportującego ścieki na teren oczyszczalni ścieków wykonano prace polegające na bezwykopowej renowacji kanalizacji. Polegały one na gruntownym oczyszczeniu kanału, wykonaniu jego inspekcji telewizyjnej i wprowadzeniu termoutwardzalnego rękawa z wzmocnionego włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową.
Poza obiektem oczyszczalni ścieków, przedsiębiorstwo eksploatuje 57 przepompowni zlokalizowanych zarówno na terenie miasta, jak i w przyległych wioskach oraz 24 tłocznie ścieków, w tym tłocznię główną zlokalizowaną w centrum miasta.
Rozwój Wrześni i plany na przyszłość
Przedsiębiorstwo stara się też sprostać oczekiwaniom coraz liczniejszych inwestorów na terenie gminy Września, w tym ogromnej firmy jaką jest Volkswagen. Stąd w 2015 roku została oddana do użytku Stacja Podnoszenia Ciśnienia. To kompletna pompownia wody czystej III stopnia, wraz z obiektami i infrastrukturą towarzyszącą oraz zdalnym przekazem danych do dyspozytorni PWiK we Wrześni.
Na terenie, na którym usytuowana jest pompownia wody czystej, znajdują się również dwa zbiorniki wody czystej, każdy o pojemności 1000 m3 oraz tłocznia ścieków, która zapewnia odprowadzanie ścieków z zachodniej części terenu inwestycyjnego znajdującego się na obszarze Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG).
Dynamiczny rozwój gospodarczy Gminy Września, a co za tym idzie zwiększająca się powierzchnia zabudowy mieszkaniowej, pociąga za sobą konieczność planowania rozbudowy sieci wodociągowej oraz pozyskania większych ilości wody dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i strefy przemysłowej. Mając jednak świadomość deficytu zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych, a jednocześnie ciągły wzrost zapotrzebowania na wodę, PWiK prowadzi rozmowy w celu wykorzystania wód powierzchniowych, jako alternatywnego źródło wody dla gminy. Ewentualna realizacja tego przedsięwzięcia polegałaby na wybudowaniu ujęcia wody na rzece Warta, magistrali transportującej wodę oraz stacji uzdatniania. Choć to spora inwestycja, pociągająca za sobą ogromne koszty, to jednak strategiczna i przyczyniająca się do powolnego naprawiania stosunków wodnych i poprawy warunków hydrologicznych.
***
Zadowolenie odbiorców jest dla przedsiębiorstwa głównym wyzwaniem. Stąd nieprzerwanie podejmowane inwestycje i przedsięwzięcia mające na celu nieustanne podnoszenie jakości usług. Niewątpliwie rok 2022 i kolejny to dla PWiK przede wszystkim realizacja inwestycji „Modernizacja, rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków we Wrześni”. Zakłada ona całościową modernizację wyposażenia, aparatury kontrolno-pomiarowej, armatury, hermetyzację obiektów generujących odory oraz budowę nowej części oczyszczalni odpowiedzialnej za przeróbkę osadów ściekowych.
Komentarze