Partner serwisu
19 grudnia 2022

110 lat gospodarki wodno-ściekowej we Wrześni

Kategoria: Aktualności

Nowoczesne technologie

Elementem niewątpliwie usprawniającym pracę na sieciach wod-kan jest stosowana w przedsiębiorstwie cyfrowa mapa GIS. W 2021 roku zakupiono także geofon – urządzenie służące do precyzyjnej lokalizacji potencjalnych, nieujawnionych wycieków na sieci i przyłączach wodociągowych.

Przedsiębiorstwo prowadzi całoroczne analizy i wdraża działania, w ramach których wdrożyło system ciągłego monitoringu sieci wodociągowej, by zdobyć informacje na temat miejsca wycieków niekontrolowanych. W tym celu miasto zostało podzielone na 6 stref – sektorów pomiarowych. W każdej strefie na sieci wodociągowej zamontowano przepływomierze, które mierzą wodę wpływającą do i wypływającą ze strefy oraz wskazują jej ciśnienie na rurociągu. Dzięki czujnikom zlokalizowanie wycieku na sieci odbywa się w dużo krótszym czasie, co nie tylko ogranicza starty wody, ale także pomaga w ustaleniu, który rurociąg w pierwszej kolejności podlegać powinien modernizacji bądź wymianie.

Inwestycja prowadzona jest w oparciu o technologię i doświadczenie firmy Złote Runo z Warszawy. Przebieg pracy czujników zapisują rejestratory, a te z kolei – z wykorzystaniem modemu GSM – przekazują dane do systemu działającego w oparciu o oprogramowanie PMAC. Dzięki takiemu rozwiązaniu dyspozytor na stacji uzdatniania wody ma możliwość podglądu i stałej kontroli przepływu wody w sieci.

Monitoring sieci wodociągowej umożliwia też stosowany w przedsiębiorstwie radiowy system odczytu wodomierzy. Posiada on szeroki zakres alarmów i informacji, z których spółka korzysta na bieżąco. W 2018 r. Września miała już 100% rozliczanych przez przedsiębiorstwo wodomierzy głównych. Dzięki temu koszty odczytu trudnych i niedostępnych miejsc zostały zminimalizowane, a czas znacznie skrócony. Na koniec 2021 roku przedsiębiorstwo rozliczało blisko 13 000 instalacji, w tym 9 200 wodomierzy głównych.

Studnie głębinowe

W roku 1935 wywiercono trzecią studnię o głębokości 183 m. W latach 1956-1957 ujęcie zostało zmodernizowane, odwiercono dwa nowe otwory (studnie 1 i 2) i zmieniono system poboru wody z mamutowego na eksploatację pompami głębinowymi oraz zmieniono technologię. W 1962 roku wykonano studnie nr 3, w latach 1963-1964 nr 4 i 5, a w latach 1971-1973 zastępczą nr 2b i dwie kolejne nr 6 i 7. W okresie 1977-1993 wykonano następne studnie o numerach 8 - 14 oraz kolejne generacje studni zastępczych.

Obecnie przedsiębiorstwo dysponuje 17 studniami o głębokościach od 130 metrów do 160 metrów we Wrześni oraz 15 studniami na 8 stacjach wiejskich.

PWiK we Wrześni dziś – modernizacja SUW

            W 2001 roku rozpoczął się czteroletni proces modernizacji SUW we Wrześni. Zakres prowadzonych robót obejmował: wprowadzenie nowej technologii napowietrzania wody (kaskady), modernizację filtrowni i zbiorników podfiltrowych, modernizację rurociągów technologicznych i rurociągów wody surowej, wymianę starej pompowni III stopnia na nową w pełni zautomatyzowaną, instalację kontrolno-pomiarową umożliwiającą monitorowanie ujęć wody. Poniesione wówczas nakłady na nowoczesne technologie uzdatniania wody w kwocie ok. 4,5 mln zł zlikwidowały zakłócenia w poborze wody i przyczyniły się do poprawy jej jakości, a także do ograniczenia kosztów eksploatacji.

            Kolejna modernizacja Stacji Uzdatniania Wody odbyła się w latach 2015-2016 i polegała na wybudowaniu i włączeniu do eksploatacji pięciu nowych filtrów ciśnieniowych. Powodem zwiększenia powierzchni filtracji była budowa na terenie gminy Września fabryki Volkswagena. Po jednym dołożono w filtrowni nr 2 i 4 i w dobudowanej filtrowni nr 3.

Poza SUW Września, aktualnie przedsiębiorstwo eksploatuje 8 stacji uzdatniania wody na przyległych do Wrześni wsiach, w: Bardzie, Kaczanowie, Gutowie Małym, Gozdowie, Nowym Folwarku, Otocznej, Marzeninie i Sokołowie. Stacje te są w pełni monitorowane i sukcesywnie modernizowane.

Kompleksowa modernizacja SUW Gozdowo

            To jeden z największych projektów inwestycyjnych PWiK w ostatnim okresie. Stacja ta działała w niezmienionej formie od lat 70. ubiegłego wieku i w tym dziesięcioleciu też została odwiercona pierwsza studnia głębinowa w Gozdowie. Dopiero w 2018 roku na terenie SUW odwiercono drugą studnię głębinową o wydajności sięgającej 70 m3/h. W 2021 roku zaś zakończono budowę zbiornika retencyjnego o pojemności 100 m3.

Modernizacja SUW Gozdowo rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku na podstawie wcześniej opracowanego projektu. Koszt modernizacji zamknął się kwotą ponad 1,5 mln zł. Prace trwały 8 miesięcy, a ich efekt to w pełni zautomatyzowana, nowoczesna, przystosowana do zwiększenia dziennej produkcji stacja uzdatniania wody. Cała modernizacja SUW Gozdowo, która objęła swoim zakresem zarówno część budowlaną, elektryczną, technologiczną i sanitarną, przyniesie nie tylko jej bezawaryjną pracę na kolejne dziesięciolecia, ale zastosowanie nowoczesnych technologii sterowania, nowego oprogramowania, jak i unowocześnione systemy filtracji zaowocują optymalizacją kosztów eksploatacji tej stacji.

Pozwolenie wodnoprawne zezwala stacji na miesięczną produkcję w ilości 11 200 m3. Długość sieci zasilanej przez SUW Gozdowo to ponad 15 km, jednak po modernizacji i dołączeniu doń kolejnych odbiorców wody, długość sieci znacznie wzrosła.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ