Sytuacja hydrogeologiczna w okresie od 01.10.2022 r. do 31.10.2022 r.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wydał komunikat, który omawia sytuację hydrogeologiczną na obszarze kraju w okresie od 1 do 31 października 2022 r. w zakresie położenia zwierciadła wód podziemnych, stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych oraz stanu zagrożenia hydrogeologicznego.
- W październiku br. obniżenie średniego poziomu wód podziemnych odnotowane zostało głównie w północnej, centralnej, południowej i częściowo wschodniej Polsce i dotyczyło około 53% objętych analizą punktów obserwacyjnych. W przypadku około 42% analizowanych punktów obserwacyjnych nastąpił w tym czasie wzrost średniego położenia zwierciadła wód podziemnych w pierwszym poziomiewodonośnym. Wyższy, w stosunku do poprzedniego miesiąca, średni poziom wód podziemnych odnotowany został głównie zachodniej, centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju.
- Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym w październiku br. utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W przypadku ponad 89% punktów obserwacyjnych stan rezerw zasobów przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia.
- W październiku br. stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w skali regionalnej, występował na znacznych obszarach województw: zachodoniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Niżówka hydrogeologiczna odnotowana została również na pograniczu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Więcej na stronie pgi.gov.pl
źródło: www.pgi.gov.pl
fot. www.pgi.gov.pl
Komentarze