Z jakiego materiału wybrać rury?
Od niemal stu lat rury z tworzywa sztucznego uzupełniają nasze instalacje wodno-kanalizacyjne. Jednak czy jest to doskonała alternatywa dla dawnych rur, m.in. tych wykonanych z miedzi? Okazuje się, że wybór nie zawsze jest prosty.

Polimery szturmują rynek wodno-kanalizacyjny
Dziś wybór różnorodnych rur do instalacji wodno-kanalizacyjnych może, szczególnie laików, przysparzać o zawrót głowy. Najczęściej znajdziemy w katalogach producentów ofertę związaną z rurami PCV, PE, PEX czy PPR. Są to akronimy od różnorodnych polimerów, które należą do grupy tworzyw sztucznych. Jednak to jedynie wierzchołek góry w całej plątaninie skrótowców specjalistycznych materiałów, z których tworzy się tego rodzaju komponenty.
Nie tylko branża kanalizacyjna na wielką skalę wykorzystuje materiał PCV lub inne tworzywa sztuczne. Dziś ten materiał znajdziemy niemal wszędzie. Nie stroni od nich także przemysł, wykorzystujący m.in. specjalistyczne kurtyny magazynowe, np. takie jak te: https://kurtynypcvpaskowe.pl/kurtyny-magazynowe/, wykonane z pasów PCV. Nic w tym dziwnego, gdyż tworzywo to doskonale chroni przed hałasem, jest trwałe, a przy tym ekonomiczne. PCV jest także materiałem uniwersalnym. Sprawdzi się na wielkiej hali magazynowej w postaci kurtyny, ale i w domu w roli pudełka śniadaniowego.
Jakie jeszcze zalety oferują nam tworzywa sztuczne, kiedy mówimy o instalacjach wodno-kanalizacyjnych, w tym rurach?
Lekkie– łatwo więc je przewozić.
Łatwe w montażu i spajaniu – rury wykonane z polimerów to prosty sposób na połączenie z sobą dwóch elementów. Wystarczy zgrzać je z sobą, by solidnie je spoić.
Nie podlegają korozji – na ich powierzchni nie będzie gromadzić się rdza oraz osady i zanieczyszczenia.
Elastyczne – dzięki temu łatwo poddawane są obróbce, więc w kilka chwil możemy dopasować ich kształt do własnych predyspozycji, wymagań systemu itp.
Tanie – to kluczowa kwestia dla wielu osób zakładających instalację wodno-kanalizacyjną. Łączy się to również z tanimi zamiennikami i ekonomiczną wymianą uszkodzonych części.
Oczywiście należy każdą rurę dopasować do różnorodnych parametrów, w tym: ciśnienia, temperatury, specyfiki instalacji. Nie wszystkie elementy z PE sprawdzą się w temperaturze wynoszącej nawet 100°C. W takich wymagających warunkach lepiej postawić m.in. na PEX.
Jednak nie w każdym przesyle wody tworzywa sztuczne sprawdzą się doskonale. Do zadań specjalnych wielu fachowców wybiera rury miedziane.
Miedź – cichy bohater niejednego domu
W przeciwieństwie do PE, PP czy PCV miedziane rury wykazują wysoką odporność na wysokie temperatury. Dlatego też to jeden z najpopularniejszych sposobów na przesył ciepłej czy gorącej wody.
Podczas działania wysokich temperatur, nie wydziela szkodliwych substancji, jest więc bezpieczna, także dla środowiska. Z łatwością poddaje się ją również recyklingowi. Miedź jest także odporna na działanie chloru, tak szeroko obecnego w kanalizacji wodnej.
Co więcej, miedź to także materiał bakteriobójczy. Ze względu na tę właściwość znajdziemy ją w instalacjach sanitarnych w wielu domach i mieszkaniach. Zadba i niejako uzdatni wodę poprzez niwelowanie szkodliwych drobnoustrojów.
Miedziane rury to także doskonałe rozwiązanie, kiedy w instalacji panuje wysokie ciśnienie. Takie komponenty mogą wytrzymać nacisk ciśnienia nawet 4-krotnie większy niż popularne rury z PE czy PCV.
Nie ma idealnych tworzyw i materiałów. Każde z nich ma zalety i wady, które należy znać, zanim przystąpi się do tworzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Okazuje się, że nie zawsze modne i popularne rury będą doskonałym rozwiązaniem w naszym domu. Indywidualizacja takich komponentów sprawi, że w optymalny sposób zadbamy o jakość instalacji, wydłużymy jej żywotność i zniwelujemy niepotrzebne usterki.
Komentarze