Partner serwisu
20 lutego 2023

Łódzkie kanały w roli głównej

Kategoria: Aktualności

Łódzkie kanały „zagrały” w kilku produkcjach filmowych, między innymi w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności” oraz dwóch odcinkach serialu „Komisarz Alex”. Pracę filmowców pod ziemią zawsze zabezpieczają pracownicy Wydziału Sieci Kanalizacyjnej ZWIK. Pomagają w ewakuacji ludzi z kanału w przypadku wykrycia trujących czy wybuchowych gazów lub gwałtownego spadku poziomu tlenu w powietrzu.

Łódzkie kanały w roli głównej

Współpraca pomiędzy ZWIK a filmowcami nie zawsze układa się dobrze. Ekipa Agnieszki Holland zachwyciła się pięknem podziemnych kolektorów i orzekła, że…są za czyste i trzeba je nieco ubrudzić. Do dziś pod ziemią zachowały się elementy filmowej scenografii, które miały optycznie pogorszyć wygląd łódzkich kanałów.

Najbardziej filmowy kanał w Polsce

Szczególnie kanał rzeki Łódki cieszy się dużym wzięciem wśród filmowców. Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej filmowy kanał w Polsce - prawdziwa „filmowa gwiazda”. Jest ogromny, ma ciekawą konstrukcję i na jego dnie płynie rzeczka. Właśnie w kanale Łódki realizowana jest kolejna produkcja - sceny do fabularnego filmu pod tytułem „Lany Poniedziałek”. To debiut reżyserski Justyny Mytnik. Ekipa filmowa na realizację zdjęć wybrała dokładnie to samo miejsce, w którym kręcono sceny do filmu Agnieszki Holland.

„Lany poniedziałek” to magiczna opowieść o wychodzeniu z traumy i uzdrawiającej sile empatii w świecie nastolatków, która toczy się podczas barwnej polskiej Wielkanocy pierwszej dekady XXI wieku. Oprócz kanału Łódki filmowcy w naszym mieście wybrali jeszcze 3 miejsca na realizację zdjęć. Pod ziemią kręcona jest jedna z najważniejszych scen w filmie: spotkanie głównej bohaterki Klary z Boginią, graną przez charyzmatyczną i eksperymentującą wokalistkę Maję Kleszcz. Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-estońskiej. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dystrybucją zajmuje się Monolith Film, a koproducentem jest EC1 Łódź - Miasto Kultury. W filmie występują debiutująca Julia Polaczek, Nel Kaczmarek i Jowita Budnik.

Kanał rzeki Łódki

W kanale rzeki Łódki realizowano też jeden z odcinków „Komisarza Alexa”. Na tę samą scenografię zdecydował się również amerykańsko-marokański reżyser Youssef Ouarrak. Jego film pt. „Breathe” opowiada historię grupy harcerzy, którzy ukrywają się w kanałach podczas Powstania Warszawskiego.

Współpraca filmowców z Łódzkimi Wodociągami sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W kanałach i w głównej siedzibie ZWIK realizowany był serial telewizyjny „Jan Serce”, reżyserowany przez Radosława Piwowarskiego. Do dziś wśród pracowników ZWIK krąży anegdota, że przy okazji kręcenia zdjęć do serialu sfilmowano „najdłuższy kanał w Europie”. Główny bohater filmu – warszawski kanalarz, Jan Serce, wchodził do kanału w Łodzi, a w kolejnym ujęciu wychodził włazem przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

źródło: zwik.lodz.pl
fot. zwik.lodz.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ