Partner serwisu
22 maja 2023

Nowoczesna gospodarka ściekowa na terenach wiejskich a nowelizacja Prawa wodnego – skuteczna, efektywna kosztowo, przyjazna dla ludzi i środowiska

Kategoria: Aktualności

Wykorzystanie terenu oczysczalni hydrofitowych

Na konferencji wystąpiła Grażyna Lamczyk, Wójt Gminy Dębowa Kłoda, na terenie której znajduje się Białka. Opowiadała o swoich doświadczeniach – od pierwszego spotkania z wykonawcą projektu aż po najnowsze wrażenia z bieżącej eksploatacji. Wspominała również o planach na przyszłość. W związku z tym, że działanie oczyszczalni nie powoduje nieprzyjemnych zapachów, gmina zaczęła myśleć o budowie boiska sportowego na jej terenie. To doskonały pomysł na wykorzystanie terenu w pobliżu wysokich na kilka metrów trzcinowisk. Z kolei uzupełnienie oczyszczalni o instalację fotowoltaiczną pozwoliłoby znacznie zredukować albo praktycznie wyeliminować koszty związane z pracą urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Podobne zresztą plany związane z uzupełnieniem oczyszczalni o fotowoltaikę mają Wyśmierzyce –  miasto w województwie mazowieckim, które właśnie rozstrzygnęło przetarg na budowę oczyszczalni hydrofitowej. Podczas swojego wystąpienia Wojciech Sępioł, Burmistrz Wyśmierzyc, mówił o powodach wyboru takiej technologii. Decyzja o budowie oczyszczalni hydrofitowej była podyktowana głównie tym, że koszty jej bieżącej obsługi będą minimalne, natomiast koszty inwestycji zostaną w blisko 90% sfinansowane z programu Polski Ład. Jednocześnie miał pewność, że oczyszczalnia nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne.

Finansowanie, idee i zasoby

Kwestie finansowe są niezwykle istotnym elementem każdej decyzji dotyczącej gospodarki ściekowej i budowy, rozbudowy czy modernizacji oczyszczalni. Właśnie dlatego podczas konferencji występowali przedstawiciele BGK, banku, który jest operatorem programu Polski Ład. To właśnie z tego programu jest finansowana inwestycja w gminie Wyśmierzyce. Warto zauważyć, że w ramach Polskiego Ładu, gminy mogą otrzymać nawet 95% dofinansowanie na inwestycje wodnokanalizacyjne.
Przedstawiciele BGK opowiadali jednak nie tylko o możliwościach finansowania inwestycji przez bank. Zaprezentowali również nową inicjatywę BGK – Ideę 3W. Nazwa 3W pochodzi od pierwszych liter trzech zasobów: wody, wodoru i węgla, które odpowiednio wykorzystane mają potencjał zmiany polskiej gospodarki w bardziej innowacyjną i konkurencyjną.

„Celem inicjatywy 3W jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. To długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową a jednocześnie wspierać działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa” – mówiła Sylwia Paździerz, liderka 3W w Regionie Świętokrzyskim BGK.

„Niski poziom kapitału społecznego przekłada się na wolniejszy wzrost PKB. Idea 3W ma na celu między innymi przełamywanie braku zaufania pomiędzy środowiskiem naukowym a biznesowym i samorządowym. Ma to być platforma, która pomaga łączyć innowacyjne rozwiązania z podmiotami, które mogłyby je wykorzystać. Wierzymy, że tego typu spotkania pomogą samorządowcom w znalezieniu sprawdzonych rozwiązań, które będą mogli wdrażać w swoich gminach” – tłumaczyła Sylwia Paździerz.

źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ