Partner serwisu
13 grudnia 2017

Systemy monitoringu energii elektrycznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej cz. 2

Kategoria: Aktualności

Najważniejszą zasadą w przypadku chęci poprawy efektywności energetycznej jest fakt, że aby efektywnie prowadzić te działania, konieczne jest posiadanie precyzyjnych informacji, jak to zużycie kształtuje się w czasie oraz w kontekście innych procesów. Bez tej wiedzy, działania proefektywnościowe mogą być znacznie utrudnione.

Systemy monitoringu energii elektrycznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej cz. 2

W poprzedniej części artykułu przedstawione zostały rozważania dotyczące energochłonności oraz sposobu jej monitorowania dla obiektów pracujących w obrębie przepompowni. Nie są to jednak jedyne urządzenia, które pobierają znaczne ilości energii elektrycznej w procesach związanych z uzdatnianiem wody, czy oczyszczaniem ścieków, a monitoring parametrów pracy także w przypadku innych urządzeń może przynieść wymierne korzyści.

Drugim typem energochłonnych obiektów w obrębie przedsiębiorstw wodociągowo -kanalizacyjnych, obok przepompowni wody/ścieków, są układy napowietrzające, służące do napowietrzania zarówno wody w procesie uzdatniania, jak i ścieków, w procesie ich oczyszczania. Z tego powodu, monitorowanie pracy dmuchaw może przynieść bardzo duże korzyści, ze względu na znaczną ilość energii, jaka jest zużywana przez silniki zainstalowane w tych urządzeniach. Wynika z tego, że nawet niewielka poprawa sprawności, albo uniknięcie jej pogorszenia, może przełożyć się na obniżenie kosztów funkcjonowania tych obiektów.

Monitorowanie energochłonności układów napowietrzających

Ze względu na charakterystykę pracy dmuchaw, analogiczną do układów pompowych (ale dotyczącą innego medium – powietrza), podstawowym narzędziem do oceny sprawności układu napowietrzającego, jest monitorowanie współczynnika energochłonności, wyznaczanego w sposób analogiczny do układów pompowych. Znajomość tego parametru pozwala na szybką ocenę kondycji całego układu, a monitorowanie go w czasie rzeczywistym daje możliwość szybkiej reakcji w sytuacji, gdy pogarsza się do nieakceptowalnego poziomu. Jednym z ważniejszych kwestii jest fakt, że jakakolwiek zmiana charakterystyki całego układu napowietrzającego, przełoży się automatycznie na wartość współczynnika energochłonności.

Istotną częścią układów napowietrzających są filtry, mające za zadanie oczyścić pompowane powietrze. Stopień ich zanieczyszczenia, który w oczywisty sposób wzrasta podczas eksploatacji, ma znaczny wpływ na energochłonność całego układu. Im filtry powietrza są bardziej zanieczyszczone, tym większy opór stawiają przepływającemu powietrzu. Wynika z tego, że utrzymanie zadanych parametrów związanych z przepływem wymaga podniesienia mocy dmuchaw co przekłada się wprost na zwiększenie zużycia energii, czyli pogorszenie współczynnika energochłonności.

Innym zjawiskiem występującym przy wzroście zanieczyszczenia filtrów powietrza jest wzrost wartości spadku ciśnienia na filtrach, przy stałym przepływie powietrza (który musi być utrzymywany w celu zachowania prawidłowych parametrów procesów). Wielkość ta może zostać wprost zmierzona poprzez pomiar z wykorzystaniem różnicowych czujników ciśnienia zainstalowanych bezpośrednio przed oraz za filtrem powietrza.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ